V predchádzajúcej časti sme si vysvetlili, čo znamená pasívny príjem a ako sa dosahuje. Výhodou pasívneho príjmu je, že ho môžete dosahovať či už popri zamestnaní, živnosti, dôchodku, alebo ako hlavný príjem.
Je na Vás, aby si si určili, či ho chcete len ako bočný príjem na zvýšenie svojich mesačných tokov, alebo Vám ide o zvýšenie Vášho majetku, alebo ho chcete v maximálnej možnej miere dosahovať, hlavne keď budete na dôchodku, čiže za takých 10,20,30 alebo 40 rokov.
Nižšie Vám ukážem základných 10 pasívnych príjmov. Možno Vás nimi inšpirujem, aby ste sa aj Vy dostali do úzkej skupiny ľudí, kde nie ľudia pracujú pre peniaze, ale peniaze pracujú pre ľudí.
1.Cenné papiere, akcie a divideny
Akcia je cenný papier, ktorý, hovorí o hodnote Vášho podielu na vlastníctve firmy, ktorá cenný papier vydala. Čiže akciou si kupujete podiel na firme. Stávate sa čiastočným majiteľom firmy s právomocami, ktoré sú určované kupovanými cennými papiermi.
S akciami sa obchoduje na burzách, pričom ich predaj funguje cez brokerov. V dnešnej dobe sa dá už celkom pohodlne obchodovať cez e-brokerov (elektronickou formou).
2. “Peer to peer” pôžičky
Peer to peer, alebo P2P znamená po slovensky “rovný rovnému”. Inak povedané P2P-pôžičky sú pôžičkami poskytovanými cez rôzne elekronické platformy od ľudí ktorí peniaze majú, pre ľudí, ktorí si ich potrebujú požičať.
Po prihlásení sa na P2P-platformu môžeš peniaze vložiť na svoje konto a odtiaľ spravovať, komu ich požičiaš. Na takýchto platformách sa aktuálne zisky pohybujú okolo 5-9%, čo je pri dnešných 1%ných úrokových sadzbách na bežných termínovaných účtoch celkom zaujímavé.
Aké existujú P2P platformy a ako investovať do P2P čo najbezpečnejšie popisujem v mojom e-booku „10 spôsobov ako zarobiť pasívny príjem-p2p“
Pokračujte na článok ” 10 druhov pasívneho príjmu – 2. časť “