Určite poznáte výrok, ktorý nám hovorili naši rodičia alebo starí rodičia.
Remeslo má zlaté dno!
Verte, či nie, neboli ďaleko od pravdy.
V dnešnej dobe viete behom pár minút nájsť aj 10 právnických kancelárií, ale dobrého hodinára, zlatníka alebo obuvníka je čím ďalej, tým ťažšie nájsť.
Školy sú dobré, ak sú napojené na praktické vyučovanie a žiaci sa v nich “nedrtia” len samú teóriu. Veď isto máte vo svojom okolí bývalých jednotkárov, ktorí sú evidovaní na úrade práce, prípadne vymieňajú jedno zamestnanie za druhým. Škola ich naučila teóriu (ktorá, priznajme si to, je veľa krát už dvadsať rokov stará a neinovovaná), drilovanie, bifľovanie, ale nedala im nič použiteľné v praxi. Ťažko bude z absolventa vysokej ekonomickej školy dobrý ekonóm, ak síce vie, že má riadiť ľudí, ale nikto ho to nenaučil?
Pred približne 15timi rokmi (teraz 2014) bol nedostatok ekonómov, manažérov. Vysoké školy začali otvárať rôzne ekonomické odbory, aby pokryli praxou tak dopytovaný odbor. Ekonomiku a manažment ste mohli študovať interne aj externe, normálne aj zrýchlene. Novovyštudovaní ekonómovia a manažéri zaplavili trh. Od vtedy až enormné množstvo rodičov sa snažilo dostať deti na ekonómiu, aby im zabezpečili dobre platenú prácu v manažmente. Deti aj rodičia prestali mať záujem o stredné učňovské školy a teraz, postupom času začíname cítiť nedostatok dobre kvalifikovaných odborníkov v oblasti remesiel. Otvárajú sa stále nové e-shopy, rýchlo-kvasených účtovníkov pribúda ako húb po daždi. Ale kto nám kvalitne opraví zlatý šperk? Kto skráti alebo prešije kabát? Ako ťažko sa zháňajú topánky vyrobené na mieru?
V zahraničí sú dobrí majstri vysoko cenení. Mnohokrát plat pracovníka v administratíve prevyšuje platom majster.
Remeslo má zlaté dno.
Pomaly, ale isto na to prichádzame aj na Slovensku. Ceny odborníkov “od fachu” rastú nie z roka na rok, ale veľakrát aj niekoľkokrát ročne. Naschvál spomínam “odborníkov” pretože nie každý je majstrom svojho remesla. Tak ako existuje dobrý a zlý kuchár, existuje aj dobrý a zlý mechanik, strojný zámočník, zvárač, kožiar, zlatník, …
A preto rodičia nenúťte svoje deti ísť na gymnáziá. Veď veľa sa naučia aj na stredných odborných školách a učilištiach a vždy po skončení štúdia, ak budú mať stále pocit, že sa chcú aj naďalej vzdelávať, môžu v tom pokračovať. Po následnom vyštudovaní vysokej školy budú z nich nielen manažéri ako tí ostatní (spolužiaci z výšky), ale budú lepšie poznať procesy vo firme a tým pádom budú aj lepšie riadiť svojich podriadených.
Na druhej strane, ak sa nerozhodnú pre ďalšie vzdelávanie na vysokej škole, aj tak dobre. Veď prax im môže dať takú školu, ktorá už z nejedného učňa urobila majstra, z neho manažéra firmy a dokonca až majiteľa veľkej spoločnosti.